X edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE) w Małopolsce: Różnorodne atrakcje dla każdego

X edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich

X edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE) w Małopolsce obfituje w różnorodne atrakcje dla każdego. W dniach od 12 do 14 maja unijne projekty ponownie otworzą swoje podwoje dla mieszkańców. To niepowtarzalna okazja, aby odwiedzić zwykle niedostępne miejsca i wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach. Jubileuszowa edycja DOFE przygotowała bogatą paletę atrakcji, które czekają nie tylko w stolicy regionu, czyli Krakowie, ale także w miejscowościach takich jak Szymbark, Klikuszowa, Wygiełzów czy Skawina. Ta impreza jest dedykowana wszystkim Małopolanom!

X edycja tego największego wydarzenia poświęconego projektom realizowanym dzięki wsparciu unijnemu zapowiada się niezwykle ekscytująco. Przeniesiemy się do miejsc dobrze znanych, ale także takich, które niedawno dołączyły do projektu. Gospodarzami imprezy są beneficjenci Funduszy Europejskich, którzy od dziesięciu lat otwierają swoje obiekty dla mieszkańców, aby promować efekty swoich inwestycji.

Warto zaznaczyć, że choć w niektórych miejscach może być wymagana opłata za wstęp, większość wydarzeń jest bezpłatna. DOFE to doskonała okazja, aby spędzić czas z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Niezależnie od wieku, każdy znajdzie coś interesującego, choć na pewno nie będzie łatwo dokonać wyboru. Przekonajmy się sami, przyglądając się poniższym propozycjom.

DOFE spełni także oczekiwania najmłodszych! Dla rodzin z dziećmi przewidziano wyjątkowe atrakcje, takie jak warsztaty, które mają na celu przybliżenie zawodu strażaka, organizowane przez Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Dzieci będą miały okazję wziąć udział w zabawie ruchowej, gaszeniu pożaru hydronetką oraz przymierzyć strażacki strój. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku zaprasza najmłodszych na spotkanie z ratownikiem, podczas którego będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy i dzwonienia na numery alarmowe w przypadku sytuacji awaryjnych. Na pikniku rodzinnym w Krakodlew SA odbędzie się świetna zabawa polegająca na budowaniu fragmentu modelu automatycznej linii odlewniczej.

Inwestycja w naturę. To nie może nas ominąć!

W Kasztelu w Szymbarku będzie można spotkać nietuzinkowego mieszkańca – nietoperza, który jest bardzo pożytecznym i sympatycznym ssakiem, wbrew powszechnej opinii. Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” oferuje zwiedzanie ekspozycji, która ukazuje tajemnice życia lasu w ciągu dnia. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, istniejący od 240 lat, zaprasza wszystkich miłośników natury. To wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa i Polski, gdzie można podziwiać niezwykłe okazy roślin.

Najciekawsza forma nauki, a w tle wyjątkowe seanse! Dla osób zainteresowanych nauką i techniką, atrakcją będzie zwiedzanie Punktu techniczno-eksploatacyjnego Małopolskich Kolei. Program obejmuje także spotkanie z maszynistą i kierownikiem pociągu. Biblioteka w Skawinie przygotowała warsztaty kodowania, które odbywają się w ramach Klubu Młodego Programisty działającego w tej instytucji. Niezwykłą atrakcją wśród wydarzeń jest również zwiedzanie fabryki obuwia Conhpol Henryk Konopka w Stanisławiu Górnym. W fabrycznym sklepie będzie można zobaczyć prezentację najnowszych wzorów obuwia, które są dostosowane do najnowszych trendów w modzie obuwniczej.

Dla miłośników zabytkowych budynków mamy propozycję odwiedzenia niedostępnych na co dzień zakamarków Szpitala Klinicznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie. Natomiast Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach przygotowało dodatkowe 4 seanse w Planetarium dla miłośników gwiazd.

Sportowy weekend w Małopolsce? Zaprojektujmy go z DOFE! Dostępne są również atrakcje o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Szczególną uwagę zasługuje nauka jazdy na nartorolkach w Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej, gdzie zajęcia będą prowadzone pod okiem profesjonalnego instruktora. Dla osób preferujących aktywny wypoczynek polecamy niezapomniany spacer po koronach drzew na Wieży Widokowej w Krynicy-Zdroju, podziwiając piękny krajobraz w otoczeniu szumu lasu i śpiewu ptaków.

Małopolska to również oaza kultury! Miłośnicy kultury i sztuki znajdą tu wiele atrakcji. Warsztaty charakteryzatorskie w Teatrze im. St. I. Witkiewicza czy lekcje teatralne w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, łączone z oprowadzaniem po teatrze, to tylko niektóre z proponowanych zajęć. Wszystkie warsztaty i zajęcia mają charakter edukacyjny i zabawowy, co gwarantuje twórcze spędzenie wolnego czasu. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na zwiedzanie wystawy „Skarby Krakowskiej Kapituły”, podczas której można przymierzyć repliki koron królewskich oraz przenieść się do wirtualnego kapitularza za pomocą gogli wirtualnych Oculus.

Spędźmy weekend DOFE razem! Podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich każdy będzie mógł zapoznać się z atrakcjami przygotowanymi przez beneficjentów projektów. Wielu z nich zaplanowało interesujące warsztaty, prezentacje, wystawy i pokazy, które pozwolą na lepsze zrozumienie ich działalności. Będzie można na własne oczy zobaczyć, jak działają nowoczesne technologie, jakie innowacje są stosowane w różnych sektorach gospodarki i jakie projekty przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców. Organizatorzy Dni Otwartych Funduszy Europejskich przygotowali wiele atrakcji, które zapewnią niezapomniane wrażenia i lepsze poznanie projektów finansowanych przez Fundusze Europejskie.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to już stały punkt w kalendarzu wydarzeń małopolskich. Najlepiej przekonać się o tym, jak unijne fundusze zmieniają nasz krajobraz, odwiedzając je osobiście. Mamy wiele opcji do wyboru, a możemy je przetestować w dniach 12-14 maja. Szczegółowe informacje dotyczące tego wyjątkowego weekendu pełnego wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej www.fundusze.malopolska.pl.